v novém roce si spoustu lidí klade otázku, jak vysoké budou ceny za energie. Přesto, že ceny stanovené dodavatelem energií od roku 2022 klesají, regulovaná složka, která je součástí celkové ceny za energie, se bude zvyšovat. Je tedy pravděpodobné, že si za energie připlatí většina odběratelů. Přečtěte si, koho tyto změny nejvíce zasáhnou a jak jim můžete předejít.
Jak a proč vzrostou ceny energií v roce 2024?
I přesto, že se cena silové elektřiny snížila, narůstají náklady na provoz a poplatky za obnovitelné zdroje. Jedná se o regulovanou složku, kterou určuje stát prostřednictvím Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Pro tento rok jsou dotace stanovené na 9,35 miliardy Kč a pokryjí pouze část výdajů na podporované zdroje energie. Do regulované složky ceny elektřiny spadá:
- platba za distribuované množství elektřiny
- poplatky za obnovitelné zdroje energie (POZE)
- cena za systémové služby
- cena za činnost operátora trhu
- měsíční platba za příkon podle velikosti jističe
Regulovaná složka, která tvoří tak 40 % celkové ceny energií, se od ledna zvýšila o 65,7 %. Jako odběratelé elektřiny v domácnostech si tak za jednu megawatthodinu (MWh) připlatíte kolem 1 000 Kč. V případě plynu vzroste cena o 38,8 %. Cena za jednu megawatthodinu se tak zvýší zhruba o 125 Kč.
Navíc od 1. září tohoto roku by měl začít platit zákaz provozu neekologických kotlů 1. a 2. emisní třídy. Budete je muset nahradit kotly s 3. či vyšší třídou, nebo jinými otopnými systémy. V případě stálého používání vám budou hrozit vysoké pokuty. Týká se vás tento problém? Připravili jsme manuál, kde vám poradíme, jak postupovat.
Co nejvíce ovlivní cenu energií?
Největší podíl na aktuálním zdražení představuje znovuobnovení poplatku za obnovitelné zdroje. Skončí tak dočasné úlevy, které vláda zavedla v roce 2022 při energetické krizi. Tyto dotace chránily domácnosti a firmy před nejhoršími dopady energetické krize.
Na kolik vyjdou energie jednu domácnost?
Zajímá vás, jak se toto zdražení ve vaší domácnosti projeví? Podle dat energetických společností domácnosti v průměru spotřebují kolem 3 MWh elektřiny za rok. V tomto případě si za regulovanou složku ceny energie připlatíte tak o 3 232 Kč. Pokud jde o plyn, tam je podíl regulované složky celkové ceny asi pouze 20 % a cena tak vzroste méně.
Vyhněte se vysokým cenám za energie
Chcete si udržet svůj komfort a zároveň snížit náklady na energii, ale nevíte, jak na to? Snížení výdajů automaticky neznamená, že se musíte uskromnit a začít šetřit. Jde to i jinak. Přejděte na úsporné a ekologické vytápění tepelným čerpadlem a ušetřete až 50 % nákladů oproti plynovému vytápění a až 70 % oproti elektřině.
Tepelné čerpadlo sice běží na elektřinu, ale ze sítě mu stačí jen 25 %. Zbytek energie, kterou potřebuje k vytápění, čerpá ze vzduchu. Je sice dražší, ale peníze, které za něj zaplatíte, se vám v současné době vrátí zpět v úsporách na energii. Zároveň je tepelné čerpadlo mnohem šetrnější k životnímu prostředí než jiné zdroje tepla, proto na něj můžete získat dotace od státu.
Na závěr
Celkově lze říct, že zdražování energií bude mít velice individuální dopady na jednotlivce. Přesto, že se regulovaná složka zvyšuje, neregulovaná složka, která tvoří většinu ceny, se u každého podstatně liší podle času uzavření smlouvy a délce sjednané fixace. V domácnostech, které v minulém roce hradily ceny odpovídající cenovým stropům se v konečném důsledku průměrná cena elektřiny prakticky nezmění.